Saules kolektori apkurei – Solārā siltumsūkņa sistēma

Jau šobrīd Latvijā ir iespējams lietot saules kolektorus apkurei, pilnībā apgādājot māju ar siltumu un silto ūdeni, izmantojot šim nolūkam tiešo un uzkrāto saules enerģiju.

Šo apkures veidu dēvē par “Solāro siltumsūkņa sistēmu” jeb “Saulessūkni” un tas sastāv no divām būtiskām daļām – siltumsūkņa ar lieliem siltummaiņiem un plakanajiem vakuuma saules kolektoriem.

Sistēmas priekšrocība ir tāda, ka saulainās dienās tiešā veidā neizmantotais siltums no saules kolektoriem tiek novadīts zemē, un, kad tiešās saules enerģijas nepietiek, siltumsūknis to “izsūknē” no zemes. Tādejādi saule silda māju, ūdeni boilerī vai pat peldbaseinā, ja tāds ir.

“Solārā siltumsūkņa sistēma” vienlaikus atrisina arī tradicionālo zemes siltumsūkņu problēmu – cauruļu apsalšanu zemes kontūrā, kas rodas, kad zeme par daudz atdziest. Tā rezultātā klasiskie siltumsūkņi uz laiku pārvēršas par parastu elektrisko apkuri, kas īpašniekiem ievērojami sadārdzina apkures izmaksas. Savukārt “Saulessūknis” pats silda zemes kontūru tiklīdz tam ir pietiekošs saules starojums.

Arī jau iepriekš uzstādītu zemes siltumsūkni iespējams pilnveidot, padarot to par “Solāro siltumsūkņa sistēmu”. Iekārtu papildina – pievienojot esošajam siltumsūknim plakanos vakuuma saules kolektorus un uzstādot atbilstošu automātiku. Ievērības cienīgs ir fakts, ka enerģijas patēriņš arī šādai “uzlabotai” sistēmai ir ievērojami mazāks, nekā klasiskajam siltumsūknim vai jebkurai citai apkures iekārtai.

Tiesa, sauleskolektors.lv speciālisti, ja vien tas ir iespējams, iesaka jau sākotnēji “Saulessūkņa” sistēmas veidot pareizi – izmantojot tās iekārtas, kuras šīm sistēmām ir speciāli paredzētas, savstarpēji savietojamas un pārbaudītas ilgstošā praksē.

“Solārā siltumsūkņa sistēma”, patērējot salīdzinoši maz elektrības (ap 300 eiro gadā uz 150m2 ēku), spēj pilnībā apgādāt māju ar silto ūdeni un apkurei nepieciešamo enerģiju.

Ieguvumi no sauleskolektors.lv:

  • Vidējais “Solārās siltumsūkņa sistēmas” lietderības koeficents ir 1:8;
  • Sagaidāmais iekārtas darba mūžs ir 35 un vairāk gadi;
  • Kurināmā un elektrības cenām pieaugot, “Solārā siltumsūkņa sistēma” ļaus ietaupīt ar katru gadu aizvien vairāk, vienlaikus uzlabojot īpašnieka un viņa ģimenes dzīves kvalitāti;
  • Komforts un drošības sajūta, jo saules enerģiju neietekmē krīzes un energoresursu cenu svārstības.