Solārā siltumsūkņa sistēma viesu namā "Bērziņi"

Solārā siltumsūkņa sistēma viesu namā "Bērziņi" Vitrupē

Realizēts: 2011. gada jūnijs. 

Sistēma: Solārā siltumsūkņa sistēma sastāv no Thermo|Solar 12 plakanajiem vakuuma kolektoriem TS 400 kā arī Latvijas ražotāja "Fonons" speciāli izgatavota siltumsūkņa 30kW ar iebūvētiem diviem kompresoriem (15 kWx2gab) u.c. iekārtām.

Viesu nams „Bērziņi” atrodas pašā jūras krastā Salacgrīvas novadā, Vitrupē. Kompleksā ietilps atsevišķa māja viesu nama apmeklētājiem, saimnieku dzīvojamā māja, saimniecības ēka ar pirti un atpūtas zonu. Līdz šim apkures vajadzības visā kompleksā tika nodrošinātas ar malkas centrālapkures kaltu "Atmos". Malka apkurei tiek iegūta no sava privātā meža, tāpēc tas ir lēti un viegli pieejams resurss, tomēr mājas īpašniekam pārrēķinot malkas sagatavošanā un kurināšanā patērētās darba stundas un rūpes par veselību, tapa skaidrs, ka iztērēto laiku var pavadīt arī daudz patīkamākā veidā.

Viesu namā „Bērziņi” uzstādītā Solārā siltumsūkņa sistēmā ietilpst 12gb. TS 400 plakanie vakuuma kolektori, kas sadalīti atsevišķos blokos pa 6, lai rastu vietu mājas jumta vidusdaļā izbūvēt jumta logus, tādejādi iegūstot papildus gaismu ēkas bēniņos.

Gaiss tiek atsūknēts pēc kolektoru montāžas un, lai mēs un saimnieks, varētu būt pārliecināti par sistēmas stāvokli, iekštelpās ir izvietoti manometri, kas uzrāda vakuuma daudzumu kolektoros. Šāda priekšrocība ir tikai plakanajiem vakuuma kolektoriem, kurus rūpnieciski ražo tikai Thermo|Solar rūpnīca Slovākijā.
Pēc mūsu pieredzes, mūsu pirmajos vakuuma kolektoru objektos (Tukumā, Vecpiebalgā), kur uzstādīti TS400 kolektori,vakuums ir saglabājies tādā līmenī, kāds sākumā uzstādīts -1 atmosfēra, kas ir kā rādītājs, ka darbs ir izpildīts precīzi un ļoti rūpīgi.

Būtiski atzīmēt, ka veidojot Solāro siltumsūkņa sistēmu, izmantojami ir vienīgi TS400 vakuuma kolektori, kas ir īpaši piemēroti, lai savāktu zemās temperatūras ziemas laikā un ar tām sildītu zemes kontūru. Šādā sistēmā aizliegts izmantot parastos plakanos saules kolektorus TS300 vai analogus konkurentu ražojumus, jo viņos, temperatūras atšķirību ietekmē, veidojas kondensāts. Nedrīkst izmantot arī vakuuma cauruļu kolektorus, jo viņu darbība Latvijas ziemas apstākļos ir neefektīva dēļ sniega, kas no kolektoriem nokūst daudz lēnāk kā no TS400 plakanajiem vakuuma kolektoriem. Tāpat arī plāno cauruļu trauslums sniega atkušanas un atkal sasalšanas rezultātā rada nevajadzīgas bažas par to saplīšanu.

Zemes kontūra ierīkošana šādā solārajā siltumsūkņa sistēmā uzstādot siltumsūkni no jauna, būtiski atšķiras no tās, kādu veido uzstādot vienkārši zemes siltumsūkni. Solārās siltumsūkņa sistēmas zemes kolektors tiek veidots pēc īpašas patentētas shēmas, kas vienkārši sakot līdzinās siltajai grīdai ar vairākām cauruļu cilpām, tādejādi ļaujot sasniegt daudz lielāku efektivitāti. Divi kompresori nodrošina optimālu jaudas pieejamību. Ja pietiek viena kompresora darbību, tad otrs kompresors var atpūsties, bet ja nepieciešams, ļoti bargas ziemas apstākļos, automātiski ieslēgsies abi kompresori vienlaicīgi.

Sistēmai ir pieslēgts arī internets, tādejādi mēs varēsim veikt precīzu sistēmas darbības analīzi un ieregulēšanu jebkurā laikā, lai panāktu maksimālo efektu. Šī ir pirmā pilnībā realizētā solārā siltumsūkņa sistēma Latvijā, pie kuras darbs arī mums ļoti daudz iemācīja, tādejādi ievērojami paaugstinot mūsu kompetenci. Lai varētu sniegt kādus sistēmas efektivitātes rādītājus, ir jāsagaida pirmā ziema, lai varam precīzi ieregulēt automātiku. Tomēr jau tagad vasaras režīmā sistēma darbojas lieliski un siltais ūdens pietiek gan mājas saimniekiem, gan viesu nama apmeklētājiem, izmantojot tikai saules enerģiju. Iestājoties aukstākam laikam, regulāri sekosim līdzi rādītājiem un veiksim precīzu automātikas ieregulēšanu, lai sasniegtu lielāko efektu gan ietaupot uz siltumapgādes izmaksām, gan saimnieka laiku.

Youtube: