Saules kolektori zivju pārstrādes rūpnīcā Latis

Saules kolektori zivju pārstrādes rūpnīcā "Latis"

Realizēts: 2011. gada jūlijs.

Sistēma: Thermo|Solar 30 gab. TS300 saules kolektori un daudzi jo daudzi piederumi.

Objekta tips: Pārtikas pārstrādes uzņēmums
Atrašanās vieta: Daugavpils novads
Pielietojums: Ūdens sildīšana
Saules kolektoru laukums: 60,9m2
Saules kolektoru bloka jauda: 41,1kW
Elektriskā katla jauda: 24kW

2011. gada jūnija beigās mūsu speciālisti uzsāka darbus pie zivju pārstrādes rūpnīcas "Latis" Daugavpils filiāles modernizācijas projekta, kur tika uzstādīta līdz 2011. gadam lielākā sauleskolektors.lv sistēma Latvijā.

Pārtikas rūpniecībā karstais ūdens bieži ir viena no svarīgākajām sastāvdaļām ražošanas procesa nodrošināšanai. Līdz ar to – tieši ūdens sildīšana ir arī būtiska izdevumu pozīcija bilancē. To saprotot, rūpnīcas vadība pieņēma lēmumu samazināt šo izdevumu pozīciju, uzstādot saules kolektoru sistēmu, lai varētu izmantot saules enerģiju ražošanas procesā.

Jāņem vērā, ka ražošanas procesā rūpnīcai ir jāievēro zināmas sanitārās normas. Piemēram, tara jāmazgā ar noteiktas temperatūras karsto ūdeni, telpas arī, nemaz nerunājot par ražošanas iekārtām. Tāpēc, uzstādot šo sistēmu, sauleskolektors.lv komandai vajadzēja ņemt vērā virkni ar specifiskām prasībām, kas ir aktuālas pārtikas rūpniecībā.

Tā kā ražošanas process notiek vairākās maiņās, ūdeni patērē ne tikai iekārtas, bet arī cilvēki, kuriem (pēc darba) ir jābūt iespējai nomazgāties. Taču, tā kā to dara daudzi cilvēki vienlaikus, karstajam ūdenim ir jābūt pietiekošā daudzumā. Arī to palīdz nodrošināt uzstādītā saules kolektoru sistēma.

Rūpnīcā ikdienas tika patērēts vidēji 6 tonnas siltā ūdens dažādām saimniecības un ražošanas vajadzībām. Rūpnīcā ūdeni iepriekš sildīja ar elektriskajiem boileriem un caurplūdes sildītājiem, kas mūsdienās vairs nav ekonomiski. Elektrībai līdz šim terēto naudu pēc sistēmas uzstādīšanas var novirzīt citiem attīstības mērķiem.

Pēc situācijas izpētes un veiktām speciālām datorsimulācijām, kā arī paredzot rūpnīcas attīstības plānus tika izstrādāts optimāls inženiertehniskais risinājums. Objektā uz rūpnīcas jumtiem ir uzstādīti 30 plakanie Thermo|Solar saules kolektori trīs atsevišķās sekcijās. Mainīta un sakārtota ūdens sistēma, kā arī izveidota automatizētā saules siltuma uzglabāšanas un sadales sistēma.

Lai kopējo siltā ūdens sagatavošanas sistēmu padarītu vēl efektīgāku, izveidojām arī  ražošanas procesā saražotā siltuma, no zivju saldētavām, akumulēšanas sistēmu.