LV  RU  EN 
 

Vai saules kolektori ir pielietojami apkurei?

Lai saules kolektorus varētu izmantot apkures atbalstam jāatceras, ka
sistēma būs nepieciešama 2-3 reizes lielāka kā siltajam ūdenim, bet
vasaras laikā, ja nav racionāla siltuma pielietojuma, piemēram,
peldbaseins vai apkurināms pagrabs, tad iekārtas stāvēs dīkstāvē.
Ja kāds Jums sola, ka ar 10 m2 absorbējošo virsmu varēs apkurināt 100
m2 ierindas māju, tad ziniet - jums klaji acīs skatoties tiek melots.
Ja mērķis ir sajust efektīvu apkures atbalstu, bet vasarā nepiedzīvot
kolektoru dīkstāvi, tad jāskatās pēc plakano vakuuma kolektoru TS400
un siltumsūkņa DUO kombinācijas. Šāda sistēma no saules kolektoriem
var iegūt 3-5 reizes vairāk enerģijas apkures sezonā, jo tiek
izmantotas visas zemās temperatūras saules kolektoros. Arī +20'C un
pat 0'C grādi saules kolektoros ir pielietojamas temperatūras, kuras
parasti apkures sistēmām ir neizmantojamas. Saules kolektoru skaits
apkures atbalstam DUO sistēmā ir mazāks nekā citās solārajās apkures
atbalsta sistēmās, bet jāpielieto plakanos vakuuma saules kolektorus
TS400. Citi saules kolektori lieliski der ūdens sildīšanai,
peldbaseinu sildīšanai,utml. bet sistēmās ar siltumsūkņiem ir
pielietojami tikai plakanie vakuuma saules kolektori TS400. Pārējos
sabojās kondensāts, kas radīsies strādājot ar tik zemām temperatūrām.
Latvijā sadarbībā ar rūpnīcu ThermoSolar jau ir uzstādīta šāda DUO
apkures atbalsta sistēma. Tā strādā reālos apstākļos apdzīvotā
privātmājā un to visi interesenti var apskatīt arī klātienē.

/lv/projekti/index.html?gallery_a=1&gallery_id=118&gallery_pic=321

 

Kas ir vajadzīgs, lai uz privatmājas varētu uzstādīt kolektorus?

Saules kolektorus var uzstādīt uz praktiski jebkuras ēkas jumta, ko apspīd saule. Ja nav vietas uz jumta vai tas ir pārāk noēnots, tos var izvietot arī pie ēkas sienas vai uz zemes. Galvenais, kas vajadzīgs, ir saulaina vieta un vēlēšanās iegūt videi draudzīgu, drošu un stabilu enerģijas avotu, kas kurināmā un elektrības cenām pieaugot, ļaus ietaupīt ievērojamus naudas līdzekļus gadu no gada.

Kā darbojas sauleskolektors.lv apkures atbalsta sistēma?

Ir vairāki veidi, kā sauleskolektors.lv veido solārās sistēmas apkures atbalstam, atkarībā no ēkas pamatapkures veida. Solārā sistēma apkures atbalstam paredz arī ūdens sildīšanu no saules. Latvijā visbiežāk pielietotais solārās apkures atbalsta sistēmas veids ir ar siltuma akumulatoru. Šādā sistēma no saules vispirms tiek uzsildīts silta ūdens boileris, tad sistēma automātiski parslēdzas un silda apkures siltuma akumulatoru.
Mēs piedāvājam arī kombinētos boilerus-siltuma akumulatorus, kas ietaupa vietu katlu telpā un novērš kaitīgo baktēriju rašanos siltajā ūdenī. Apkures atbalsta nodrošināšanai Latvijas apstākļos, nepieciešams ne mazāk ka 10m2 saules kolektoru. Ziemā sauleskolektors.lv apkures atbalsta sistēma veiks priekšsildīšanu, papildinot esošo apkures sistēmu. Saulainā rudens vai pavasara dienā tiek uzkrāts pietiekošs siltuma daudzums, lai visu nakti sildītu māju. Vasaras periodā šāda sistēma kļūst īpaši jaudīga, tādēļ papildus var sildīt peldbaseinu vai mitro pagrabstāvu.
sauleskolektors.lv piedāvā katram objektam atbilsošāko risinājumu enerģijas iegūšanai apkures atbalstam no saules. Kopējais energoresursu ietaupījums gadā sasniedz 30%.

Vai uzstādot saules kolektorus jaņem vērā īpaši noteikumi mājas būvniecībā? Vai jumts būtu jābūvē sāvādāk?

Jumta plaknei būtu jābūt pietiekoši lielai un ta jāorientē pēc iespējas uz dienvidiem. Arī austrumu un rietumu virzienos orientētās jumta plaknes ir piemērotas saules kolektoru izvietošanai. Šīs plaknes slīpumam būtu jābūt 60 (+/- 15) grādi.
Jumts var būt arī lēzenāks, taču tad kolektori būs jāmontē virs jumta. Mājas priekšā nevajadzētu stādīt kokus, kuri pēc 20-30 gadiem varētu aizēnot saules kolektorus. Tā kā sauleskolektors.lv kolektori ir viegli un tikpat izturīgi kā jumts, tie ir piemēroti praktiski jebkuram jumtam. Ja nav vietas uz jumta vai tas ir pārāk noēnots, saules kolektorus var izvietot arī pie ēkas sienas vai uz zemes.

Vai ar to sauli, kas ir mūsu klimatiskajā telpā, pietiek, lai pilnībā apgādātu māju ar siltumu un silto ūdeni?

Latvijā bija Dziesmu svētki, kur noslēguma koncerta nosaukums bija ‘‘Latvija - saules zeme’’. Latvijā saule spīd vairāk nekā, piemēram, Dānijā, kas ieņem 5.vietu pēc saules kolektoru platības uz vienu iedzīvotāju Eiropā.
Jau šobrīd Latvijā ir iespēja lietot saules kolektorus pamatapkurei, pilnībā apgādājot māju ar siltumu un silto ūdeni no saules enerģijas. Šo veidu sauc par ‘‘Solāro siltumsūkņa sistēmu’’. Vidējais lietderības koeficents šādai sistēmai ir 8.

Kā darbojas sauleskolektors.lv „Solārā siltumsūkņa sistēma’’ apkurei?

Šai sistēmai ir divas būtiskas daļas: siltumsūknis ar lieliem siltummaiņiem un plakanie vakuuma saules kolektori.
Tā ir efektīva kombinācija. Saulainās dienās tiešā veidā neizmantotais siltums no saules kolektoriem tiek novadīts zemē, bet, kad tiešas saules enerģijas nepietiek, siltumsūknis to ‘‘izsūknē’’ no zemes. Tādējādi saule silda māju, ūdeni boilerī un peldbaseinā, ja tāds ir. „Solārā siltumsūkņa sistēma” novērš zemes kontūra cauruļu apsalšanu, kas bieži ir cēlonis parasto siltumsūkņu neefektīvitātei. To iespējams savietot ar jau esošu siltumsūkni. „Solārajā siltumsūkņa sistēmā’’ ļoti būtiska sastāvdaļa ir sauleskolektors.lv plakanie vakuuma saules kolektori, kas tiek ražoti un uzstādīti pēc patentētās tehnoloģijas un ir īpaši efektīvi. Citus kolektorus „Solārajā siltumsūkņa sistēmā’’ lietot nevar, jo tikai sauleskolektors.lv plakanie vakuuma saules kolektori ir droši pret kondensāta rašanos.
Enerģijas patēriņš „Solārās siltumsūkņa sistēmas’’ darbībai ir daudz mazāks kā parastajam siltumsūknim un jebkurai citai apkures iekārtai.

No kā sastāv saules kolektoru sistēma?

sauleskolektors.lv solārā sistēma sastāv no saules kolektoriem, to pievienojuma un savienojuma komplektiem, stiprināšanas rāmja un nesošām konstrukcijām, solārā boilera vai kombinētā boilera – siltuma akumulatora, hidromezgla, automātikas, temperatūras un spiediena sensoriem, siltumnesēja šķidruma, nērūsējošā tērauda vai vara caurulēm ar siltumizolāciju un palīgmateriāliem. Visi sauleskolektors.lv sistēmas mezgli kvalitatīvi un izteikti ilgi kalpojoši. Tie prasa minimālu uzturēšanu, jo ir no nerūsējošiem un videi draudzīgiem materiāliem.

Cik maksā saules kolektori?

Kvalitatīvi, Latvijas klimatam atbilstoši 2 m2 lieli saules kolektori maksā ne īpaši mazāk par 300,-Ls/vienība.

Kopš 2007. gada esam  izmēģinājuši vairākus kolektoru veidus un ražotājus, un esam sapratuši, ka mūsu klimatam vispiemērotākie tiek izgatavoti Vācijas/Slovākijas kopuzņēmumā Thermosolar, kam ir vislabākais cenas/kvalitātes attiecības rādītājs un neatsverama pieredze, kas iegūta vairāk kā 35 gadu darbības laikā, zinātniskos pētijumos un realizējot ļoti dažādus un sarežģītus projektus. 

Pieaugot pasūtijumu apjomam un attīstot loģistiku, spējam piedāvāt produktus par ļoti pievilcīgu cenu. (cenas precizētas 2011. gada. maijā)

1gab Thermo Solar TS300 plakanais saules kolektors maksā 276Ls + PVN

1 gab ThermoSolar TS400 plakanais vakuuma kolektors maksā 501 Ls + PVN

Ja kāda ražotāja saules kolektoru cena pārsniedz 600,- latus, arī jābūt uzmanīgiem.

Ņemiet vērā, ka uzstādot saules kolektorus, Jūs iegādājaties enerģijas daudzumu, kuru visa Jūsu saules kolektoru sistēma saražos 35 un vairāk gados.

Kā darbojas sauleskolektors.lv peldbaseinu sildīšanas sistēma?

Saules kolektori tiek uzstādīti uz dienvidu puses jumtiem vai novietoti citur peldbaseinā īpašnieka teritorijā.
Nepieciešamais kolektoru skaits ir atkarīgs no baseina lieluma un lietošanas īpatnībām. Kolektori ir savienoti slēgtā kontūrā pie īpaši izstrādāta hlorīnu izturīga baseina siltummaiņa. Slēgto kontūru piepilda ar neindīgu un nesasalstošu glikola šķidrumu "SolarEko", kam ir arī antikorozijas īpašības.
Saules starojumam caur solāro stiklu nonākot uz absorbējošas virsmas, tiek radīts siltums. Ja baseinam ir nepieciešams siltums, modulējošais sūknis ieslēdzas un siltums no kolektoriem nonāk siltummainī.
Siltummainis novada siltumu (bet ne glikola šķidrumu) uz baseina ūdeni. Siltuma apmaiņa tiek veikta momentāni pirms baseina ūdens pēc filtrēšanas tiek atgriezts baseinā. Ja temperatūra kolektoros būs augstākā nekā baseinā, tad mūsu sistēma sildīs peldbaseinu no saules.

Cik ilgā laikā sauleskolektors.lv sistēma atmaksājās?

Atkarībā no peldbaseina atrašanās vietas (vai tas atrodas telpās vai ārā, vai naktīs tiek apsegts, utt.), aizstātā kurināmā veida un citiem aspektiem, sistēma var sākt atmaksāties jau pēc 36 mēnešiem.